Polega na leczeniu chorób najbardziej wewnętrznej, bogato unerwionej i unaczynionej tkanki zęba tzw. miazgi.

Leczenie endodontyczne polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z komory i kanałów zęba, a następnie na ich dokładnym oczyszczeniu i dezynfekcji oraz ostatecznym wypełnieniu specjalnym materiałem zwanym gutaperką.

Po zamknięciu kanałów, koronę zęba wypełnia się materiałem kompozytowym światłoutwardzalnym lub w przypadku większego zniszczenia zęba odbudowuje protetycznie (korona lub endokorona protetyczna), aby przywrócić pełną funkcjonalność zęba.

Leczenie to jest konieczne w przypadku bardzo zaawansowanego procesu próchnicowego, jeśli chcemy uratować ząb. Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu specjalistycznego sprzętu i bardzo precyzyjnych narzędzi ręcznych oraz maszynowych i towarzyszy mu kontrola radiologiczna.

Po zakończonym leczeniu ząb może być wrażliwy lub delikatnie boleć przez kilka dni – co jest całkowicie normalnym objawem.

Najczęstsze objawy chorób miazgi. Zęby, które potrzebują leczenia kanałowego mogą dawać dolegliwości w postaci tępego lub ostrego bólu, może występować również długotrwała nadwrażliwość na ciepło i zimno, bolesność zęba przy dotyku i nagryzaniu, przebarwienie zęba, ropień przyzębny, powiększenie i wrażliwość węzłów chłonnych oraz obrzęk i bolesność tkanek okołozębowych.

Zdarza się, że proces chorobowy jest bezobjawowy, a o toczącym się stanie zapalnym miazgi zęba pacjent dowiaduje się po badaniu stomatologicznym i wykonaniu zdjęcia rtg.