Stomatologia zachowawcza

Próchnica jest problemem wielu ludzi w różnym wieku, a jej przyczyny to przede wszystkim nieprawidłowa higiena jamy ustnej, niewłaściwa dieta oraz działanie szkodliwych bakterii.
Celem stomatologii zachowawczej jest zapobieganie oraz leczenie skutków już powstałych ubytków próchnicowych. Każdy problem stomatologiczny da się rozwiązać szybciej i sprawniej, im szybciej zostanie on zdiagnozowany dlatego w naszym gabinecie leczenie zawsze rozpoczynamy od szczegółowej diagnostyki, która pozwala nam ocenić stan uzębienia i zaproponować najlepszą metodę leczenia. Ponadto staramy się wytłumaczyć i opisać pacjentowi poszczególne etapy leczenia oraz odpowiedzieć na pojawiające się pytania.

Chcemy, aby nasi pacjenci poddawali się bezstresowemu i bezbolesnemu leczeniu -dlatego wszystkie zabiegi mogą być przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Dla Pacjentów, u których strach przed leczeniem zębów jest nie do pokonania mamy również w ofercie leczenie w znieczuleniu ogólnym, tj. w narkozie. Współpracujemy z anastezjologiem, który bezpiecznie „usypia” pacjenta, a my w tym czasie przeprowadzamy wszelkie konieczne zabiegi.
Stosując najnowocześniejsze metody leczenia i materiały stomatologiczne możemy wykonać niezwykle estetyczne wypełnienia i co więcej odtworzyć funkcjonalność naturalnych zębów.

W ramach stomatologii zachowawczej oferujemy Państwu:
– szczegółowe badania stomatologiczne
– profilaktykę próchnicy: lakowanie, fluoryzacja (lakierowanie) zębów
– bezbolesne leczenie próchnicy zębów
– wysokiej jakości wypełnienia
– odbudowę korony zęba
– leczenie nadwrażliwości zębów
– leczenie kieszeni dziąsłowych

Leczenie dzieci

W naszym gabinecie do każdego małego pacjenta podchodzimy w sposób indywidualny, starając się stworzyć komfortową i bezpieczną atmosferę. Rekomendujemy, aby pierwsza wizyta była wizytą adaptacyjną, tzn. dziecko przychodzi do nas, gdy pojawiają się pierwsze zęby a nie ma jeszcze potrzeby leczenia. Wizyta taka ułatwi dziecku poznanie środowiska gabinetu oraz pracy stomatologa, nie pozostawiając nieprzyjemnych doznań.

Do wypełniania ubytków w zębach mlecznych najczęściej stosujemy kolorowe kompo¬zyty światłoutwardzalne z myślą o samopoczuciu dziecka. Może się pojawić również konieczność leczenia kanałowego zębów mlecznych – taki zabieg także wykonujemy, aby uchronić ząb przed przedwczesną utratą, która później może skutkować wadami zgryzu.

Często w zębach mlecznych wykonywany jest zabieg lapisowania(impregnacji). Polega on na pokryciu zęba roztworem azotanu srebra. Po takim zabiegu zęby niestety przebarwiają się na charakterystyczny czarny kolor. Daje to jednak pewność, że próchnica już ich nie zaatakuje, dzięki silnym właściwościom bakteriobójczym srebra. Metodę tę stosuje się w sytuacji, gdy korona zęba mlecznego jest już mocno zniszczona przez próchnicę i założenie wypełnienie jest niemożliwe. Nasz gabinet jako jeden z nielicznych oferuje Państwu możliwość wykonania zabiegu lapisowania za pomocą lapisu bezbarwnego (tzn. nie pozostawiającego czarnych przebarwień na zębach). Jest to zabieg równie skuteczny jak w przypadku azotanu srebra jednak olbrzymią zaletą jest brak nieestetycznych przebarwień.

Bardzo ważne jest, aby u dzieci zadbać o zahamowanie rozwoju próchnicy poprzez wykonywanie zabiegów profilaktycznych takich jak lakierowanie i lakowanie zębów. Lakowanie polega na uszczelnieniu wszelkich bruzd i szczelin w zębach, lakierowanie natomiast jest to pokrycie zębów lakierem zawierającym fluor o dużo większym stężeniu niż ten zawarty w pastach. Zabieg lakierowania powinien być przeprowadzany 2 razy w roku (a nawet raz na 3 miesiące). Oba zabiegi są całkowicie bezbolesne.
Gabinet Ósemka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszych Małych Pacjentów i w swojej ofercie posiada lakiery fluorowe o różnych smakach do wyboru, m.in: wiśnia, melon, guma balonowa, karmel, mięta itp. Na każdego dzielnego pacjenta po wizycie czeka dyplom oraz drobna nagroda za odwagę.

W ramach stomatologii dziecięcej oferujemy Państwu:
– profilaktykę próchnicy
– lakowanie
– fluoryzacja (lakierowanie) zębów mlecznych i stałych
– bezbolesne leczenie próchnicy u dzieci w zębach mlecznych oraz stałych
– bezbarwne lapisowanie zębów mlecznych
– chirurgia stomatologiczna dziecięca: usuwaniem zębów mlecznych oraz stałych

Leczenie kanałowe

Polega na leczeniu chorób najbardziej wewnętrznej, bogato unerwionej i unaczynionej tkanki zęba tzw. miazgi. Leczenie endodontyczne polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z komory i kanałów zęba, a następnie na ich dokładnym oczyszczeniu i dezynfekcji oraz ostatecznym wypełnieniu specjalnym materiałem zwanym gutaperką. Po zamknięciu kanałów, koronę zęba wypełnia się materiałem kompozytowym światłoutwardzalnym lub w przypadku większego zniszczenia zęba odbudowuje protetycznie (korona lub endokorona protetyczna), aby przywrócić pełną funkcjonalność zęba. Leczenie to jest konieczne w przypadku bardzo zaawansowanego procesu próchnicowego, jeśli chcemy uratować ząb. Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu specjalistycznego sprzętu i bardzo precyzyjnych narzędzi ręcznych oraz maszynowych i towarzyszy mu kontrola radiologiczna.

Po zakończonym leczeniu ząb może być wrażliwy lub delikatnie boleć przez kilka dni – co jest całkowicie normalnym objawem.
Najczęstsze objawy chorób miazgi. Zęby, które potrzebują leczenia kanałowego mogą dawać dolegliwości w postaci tępego lub ostrego bólu, może występować również długotrwała nadwrażliwość na ciepło i zimno, bolesność zęba przy dotyku i nagryzaniu, przebarwienie zęba, ropień przyzębny, powiększenie i wrażliwość węzłów chłonnych oraz obrzęk i bolesność tkanek okołozębowych. Zdarza się, że proces chorobowy jest bezobjawowy, a o toczącym się stanie zapalnym miazgi zęba pacjent dowiaduje się po badaniu stomatologicznym i wykonaniu zdjęcia rtg.

Leczenie chirurgiczne

Jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem operacyjnym w obrębie jamy ustnej. Jest wiele zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym, najczęstsze z nich to:

Ekstrakcja zęba – czyli po prostu jego usunięcie.

Chirurgiczne usunięcie zęba zatrzymanego – najczęściej dotyczy zębów mądrości. Wiąże się z koniecznością nacięcie dziąsła oraz usunięcie fragmentu kości wyrostka zębodołowego wokół zęba.

Nacięcie ropnia – który jest ostro odgraniczonym zbiorowiskiem ropy, dającym objawy bólowe, powstałym w przebiegu infekcji.

Resekcja wierzchołka korzenia- zabieg polegający na usunięciu wierzchołka korzenia wraz z otaczającymi go zmianami zapalnymi . Następnie kanał korzenia wypełnia się wstecznie specjalnym materiałem. Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg ten często pozwala uratować ząb przed usunięciem.

Wyłuszczenie torbieli – czyli usunięcie ściśle odgraniczonej jamy wypełnionej płynem, która rosnąc niszczy kość. W niektórych sytuacjach może spowodować nawet jej złamanie.

Plastyka wędzidełka wargi lub języka – zabieg wykonywany w sytuacjach kiedy wędzidełko jest przyczepione nieprawidłowo i może wpływać niekorzystnie na:
– przyzębie
– ustawienie zębów
– prawidłową wymowę
– utrzymanie protez

Leczenie protetyczne

Pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że braki zębowe powinno się uzupełnić możliwie jak najszybciej od utraty zęba. Pozwala to zapobiec niekorzystnym następstwom dla całego układu żucia, takich jak obracanie i przesuwanie się zębów sąsiednich, wydłużanie się zęba przeciwstawnego jak również zanik kości, które to mogą doprowadzić do utraty kolejnych zębów. Przy brakach zębowych może dochodzić także do zmian w stawach skroniowo-żuchwowych, które objawiają się m.in. porannymi bólami głowy w okolicach skroni. Leczenie protetyczne zajmuje się uzupełnieniem utraconych tkanek zęba, a także pojedynczych lub mnogich braków zębowych przywracając tym samym prawidłowe funkcje narządu żucia.

Wybór właściwego uzupełnienia protetycznego dla danego pacjenta zależy od wielu czynników. Lekarz stomatolog może zaproponować pacjentowi różne metody leczenia protetycznego dopiero po przeprowadzeniu badania stomatologicznego i zdobyciu informacji o ogólnym stanie zdrowia pacjenta, ewentualnych chorób ogólnych, nawykach higienicznych, przyczynie utraty zębów oraz potrzeb i oczekiwań pacjenta. Często niezbędne jest wykonanie badań dodatkowych np.: zdjęcie rentgenowskie – pantomograficzne.

Rodzaje uzupełnień protetycznych:
Protezy ruchome – uzupełnienia protetyczne, które pacjent sam wyjmuje i wkłada do jamy ustnej. W zależności od ilości utraconych zębów wyróżniamy: protezy częściowe lub protezy całkowite (stosowane w przypadku bezzębia). Protezy ruchome mogą być akrylowe, szkieletowe, bądź z materiałów termoplastycznych.

Korona protetyczna – stałe uzupełnienie protetyczne, stosowane głównie przy odbudowie bardzo zniszczonych lub złamanych zębów. Jest ono trwale połączone z zębem i pozwala na odtworzenie funkcji utraconych wcześniej tkanek zęba.

Wkład koronowo-korzeniowy – stałe uzupełnienia protetyczne, trwale zacementowane w korzeniu zęba. Są wykorzystywane w celu odbudowy znacznie uszkodzonych koron zębów naturalnych leczonych kanałowo. Aby móc odbudować ząb z użyciem wkładu koronowo-korzeniowego ważne jest aby kanał korzeniowy był prawidłowo wypełniony, a także aby w tkankach okołowierzchołkowych korzenia nie było zmian patologicznych. Istotnym jest również aby uszkodzenie zęba nie znajdowało się poniżej brzegu kości.

Most protetyczny – stałe uzupełnienie protetyczne pozwalające odtworzyć brakujące zęby za pomocą kilku połączonych koron protetycznych osadzonych na zębach (lub implantach ) filarowych. Aby wykonać most trzeba oszlifować zęby filarowe, na których to zostanie on zacementowany na stałe.

Implant zębowy – Jest to tytanowa śruba zastępująca korzeń naturalnego zęba. Stanowi filar dla odbudowy protetycznej takiej jak korona, most czy proteza. Za pomocą implantów można odtworzyć zarówno pojedyncze, jak i rozległe braki zębowe.

Implantologia

Uzupełnienia protetyczne oparte na implantach (wszczepach) są najlepszym rozwiązaniem, gdyż zapewniają pacjentowi trwały wynik leczenia, mogą w zupełności zastąpić naturalne uzębienie a także dają nieporównywalny komfort.

Główne zalety wszczepiania implantów:
1. Są najlepszą alternatywą dla uzupełnień zdejmowanych(ruchomych) a także uzupełnień stałych tj. koron, mostów.
2. Pozwalają uniknąć szlifowania zębów zdrowych.
3. Chronią tkanki przyzębia, nie powodują zaniku kostnego.
4. Pacjent po pewnym czasie zaczyna traktować uzupełnienie implantologiczne jako swój własny ząb, co przyczynia się do wzrostu pewności siebie.
5. W ujęciu długoterminowym przyczyniają się do oszczędności finansowej.
6. W przeciwieństwie do protez zdejmowanych nie zaburzają odczuwania smaków.
7. Przy stosowaniu się do zaleceń, implanty mogą służyć całe życie.

Leczenie implantologiczne trwa 3-6 miesięcy (w zależności od tego czy implant wkręcany jest w szczęce czy w żuchwie). Jest to czas, który potrzebny jest do zintegrowania się (połączenia) implantu z tkanka kostną. Implanty możemy zastosować w przypadku braku tylko jednego zęba, braku kilku zębów a nawet przy całkowitym bezzębiu.

Implanty wszczepiane w naszym gabinecie powstają z najwyższej jakości certyfikowanych materiałów medycznych, są całkowicie bezpieczne dla organizmu, dobrze tolerowane a także antyalergiczne.

Periodontologia

Jest to dział stomatologii zajmujący się chorobami tkanek otaczających ząb czyli przyzębia. Schorzenia te są drugą co do częstości przyczyną utraty zębów u osób dorosłych (zaraz po próchnicy). Najczęstszymi objawami paradontozy są: krwawienie, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł,przemieszczanie się zębów, czy też ich rozchwianie, odsłonięcie szyjek zębowych, wydłużanie koron zębów.

Dziedzina ta dysponuje całą gamą metod leczniczych. Najważniejszym czynnikiem w procesie leczenia zawsze odgrywa higiena jamy ustnej, gdyż główną przyczyną paradontozy jest płytka i kamień nazębny , będące siedliskiem bakterii atakujących przyzębie.

Wpływ na rozwój i przebieg choroby ma także szereg innych czynników:
– osteoporoza
– starszy wiek
– palenie tytoniu
– czynnik genetyczny
– stres
– cukrzyca
– inne choroby ogólne

Ważne jest, aby profilaktycznie raz w roku poddać się profesjonalnemu oczyszczaniu zębów (skaling, piaskowanie, polerowanie zębów i fluoryzacja), które ma na celu usuniecie płytki nazębnej, kamienia nazębnego i innych osadów gromadzących się na powierzchniach zębów, których nie udaje się usunąć domowymi zabiegami higienicznymi.

Stomatologia estetyczna i cyfrowe projektowanie uśmiechu DSD

Nowoczesna stomatologia daje szeroki wachlarz możliwości poprawy Państwa uśmiechu. Nasz gabinet oprócz usług związanych z profilaktyką i leczeniem zachowawczym zębów oferuje także szeroki zakres usług stomatologii estetycznej, w tym profesjonalne i bezpieczne wybielanie zębów.

Wybielanie zębów
Śnieżnobiały uśmiech to dzisiaj niezwykle ważny atut. Dodaje nam urody, pewności siebie i poprawia samoocenę. Dzięki pięknym, białym zębom chętniej się uśmiechamy i nawiązujemy nowe znajomości. Istnieje kilka metod wybielania zębów a zabieg ten zyskuje coraz więcej zwolenników.

Przed wybielaniem należy:
-wyleczyć zęby dotknięte próchnicą,
-usunąć osad i kamień nazębny.

Proponujemy dwie metody wybielania.
1.Dla osób, którym nie zależy na natychmiastowym efekcie proponujemy metodę tzw. domową. Polega ona na zastosowaniu specjalnych nakładek, które wykonywane są w pracowni protetycznej po uprzednim pobraniu wycisków od pacjenta. Pacjent wypełnia je profesjonalnym żelem do wybielania zębów (który dostaje w gabinecie) i samodzielnie kontroluje efekty wybielania. Należy pamiętać, że w trakcie wybielania i po wybielaniu, należy stosować dietę białą, aby zęby nie uległy przebarwieniom. Należy unikać m.in.: czarnej kawy, herbaty, czerwonego wina, buraczków itp.
2.Drugim sposobem wybielania jest metoda gabinetowa – o wiele szybsza i skuteczniejsza od wybielania nakładkowego. W przeciągu ok. godziny uzyskuje się efekt natychmiastowy.
3.Trzeci rodzaj wybielania to wybielanie zębów leczonych kanałowo. Metoda ta polega na umieszczeniu preparatu wybielającego wewnątrz zęba. Zabieg ten powtarza się kilkukrotnie, do momentu uzyskania pożądanego efektu.

Należy pamiętać, że wybielanie jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży i u osób z dużą nadwrażliwością zębów.

W naszym gabinecie oferujemy:
Profesjonalne czyszczenie zębów (scaling, piaskowanie, polerowanie)
Wybielanie zębów żywych lub martwych

Korygowanie kształtu i koloru zębów za pomocą
– licówek pełnoceramicznych i kompozytowych
– wkładów i nakładów porcelanowych i kompozytowych
– korony i mosty porcelanowe